Pärandivaderite projekt kutsub koole ning klasse valima välja oma kodukohas üks oluline kultuuripärandi objekt ning olema sellele vaderiks. Osalesime esimest korda Pärandivaderite projektis 2015. aasta. Siis läksime appi Iisaka talule, et korrastada ja puhastada muistsed põllud kadakatest ning proovida kätt roigasaia tegemisel. Käisime ka Kahala Hiiemetsa prügist koristamas. Osalesid 6.-8. klasside õpilased. Jäime talgupäevaga väga rahule.
Euroopa kultuuripärandi aastal soovisime jälle Pärandivaderite projektist osa võtta. Kolga muuseumi juhataja Ulvi Meier pakkus välja, et võiksime võtta oma hoole alla mõisa aednikumaja, kus aknad lõhutud ning noored käivad hängimas. Otustasime, et teeme aednikumaja lõhutud akende ette uued puidust aknaluugid. Kultuuripärandi korrastamisesse ise panustamine aitaks teadvustada pärandi väärtust ning suurendaks hoolivust ka noorte seas. Oktoobrikuus tegid 8. klassi õpilased õpetaja Kristo Pärna juhendamisel valmis puidust aknaluugid, seejärel värvisid 7. klassi poisid aknad vastavalt valitud kavanditele. Värvimistöid juhendas õpetaja Cornelia Kerm.
1. novembril toimusid talgud, kus üheskoos uued aknaluugid aednikumajale ette pandi. Ulvi Meier tegi õpilastele ekskursiooni, kus tutvustas aednikumaja ning mõisa triiphoonete tähtsust. Talgupäeval osales ka Muinsuskaitseameti vaneminspektor Ly Renter. Päeva lõpetuseks otsustaisime, et teeme koos õpilastega uued maalitud aknaluugid ka ülejäänutele aednikumaja akendele. Projekt jätkub kevadel.
Projektis osalesid 7.-8. klasside õpilased. Projekt sündis koostöös Kolga muuseumi ja Kolga mõisaga. Materjalikulud oli võimalik tasuda projektiks ette nähtud rahalistest vahenditest.
Täname suurepärase koostöö eest Kolga Muuseumi (Ulvi Meier ja Gitta Truus), Kolga mõisa (Meelis Rondo), Pärandivaderite projekti koordinaatorit Elle Lepikut ja Muinsuskaitseameti vaneminspektor Ly Renterit.